Svēto diena: ko jūs varat darīt
Pēc Ziemassvētkiem sākās Ziemassvētku vakars. Līdz Tēvreizēm, kas tiek svinētas 19. janvārī, jaunieši dziedāja dziesmas, vakarā kurināja ugunskurus, dziedāja un dejoja.
Saskaņā ar tradīcijām šīs dienas priekšvakarā vajadzēja doties uz Sarkano kalnu – tie bija pie katra ciema, iedzīt sasalušajā zemē jau iepriekš sakrātos mietiņus un izteikt vēlēšanos.
Uz Sarkano kalnu nāca veselas ģimenes, jo zināja, ka viss šajā dienā iecerētais noteikti piepildīsies. Ģimenes vēlmes ir likums.
Un šī diena ir ideāla laulībām. Senos laikos ticēja: laulības savienība, kuras saknes radušās 11. janvārī, būs stipra un uzticama.
Tradīcijas
Pamatojoties uz pieredzi, mūsu senči zināja: ja šajā dienā uz siena kupenām ir sarma, vasara būs lietaina. Ja zirgi stallī drūzmējas, no dienas uz dienu iestāsies sals. Ja ārā nav vēja un kokus klāj sniegs – vasara būs ražīga.
Ja suņi atstāj savas kastes un guļ sniegā – tā ir sniega vētra. Ja kaķi visu dienu guļ stūros – uz sasilšanu.
Šai dienai ir savi aizliegumi un ierobežojumi. Piemēram, šajā laikā nedrīkst palikt vienatnē. Pretējā gadījumā šī sajūta var ieilgt visa gada garumā.
Šajā dienā ir aizliegts:
Aizņemties naudu vai pārtiku – tā var aizbaidīt labklājību un līdz nākamajam svētkiem sēdēt parādos, izjūtot arī pārtikas trūkumu.
Pēc maltītes nomet drupatas no galda. Lai nepaliktu bez veiksmes, tās jāatdod putniem vai mājdzīvniekiem.
Nodarbojies ar rokdarbiem, īpaši ar pogu piešūšanu. Tu vari sajaukties problēmās, kuras būs grūti atrisināt.
Atteikt lūgumu tiem, kam tas ir nepieciešams. Pastāv liela iespēja liegt sev un savai ģimenei aizsardzību no ļaunajiem spēkiem.
Slauciet grīdas. Pastāv bailes, ka kopā ar atkritumiem no mājas aizies arī finansiālā labklājība.
Vecākie teica: Šajā dienā jāskatās pie durvīm, cenšoties tās ātri aizvērt, kad kāds ienācis istabā. Šajā laikā apkārt ir daudz ļauno garu, kuri tikai gaida brīdi, kad varēs iekļūt mājā.