Pieaugušajiem patīk izlikties, ka viņi visu zina. Bet, ja bērns lūdz palīdzību izpildīt uzdevumu, viņš ātrāk saņems atteikumu nekā saprotamu palīdzību. Protams, tie onkuļi un tantes, kas labi mācījās skolā, noteikti atrisinās jebkuras matemātikas mīklas. Bet vai tādu ir daudz? Mēs iesakām pārbaudīt sevi.
Šoreiz mēs piedāvājam divus pilnīgi atšķirīgus, un tai pat laikā āķīgus piemērus, kurus var atrisināt tikai tie, kas vienmēr ir bijuši labākie draugi ar matemātiku.
Labs veids, kā pārbaudīt sevi un noskaidrot, vai smadzenes ir labā formā un spēj atrisināt sarežģītas mīklas.
MATEMĀTISKĀS MĪKLAS
Nosacījumi un jautājumi
1. Šis šķietami vienkāršais matemātiskais piemērs ir izraisījis diskusiju vilni internetā. Tas ir tāpēc, ka dažādi lasītāji saņēma dažādas atbildes. Daži bija pārliecināti, ka pareizā atbilde ir 5. Citi bija pārliecināti, ka rezultātam jābūt vienam. Vēl citi uzstāja, ka 7 bija pareizais rezultāts. Kuram ir taisnība? Vai arī atbilde ir pavisam cita?
2. Ja ar pirmo uzdevumu izdevās viegli tikt galā, tad piedāvājam mīklu, kurā jāieslēdz loģika un rūpīgi jāpadomā.
Klīst baumas, ka reiz sultāns Saladins sagūstījis bruņinieku. Valdnieks paziņoja, ka atbrīvos ieslodzīto un viņa zirgu, ja saņems pamatīgu izpirkuma maksu 30 tūkstošu zelta monētu apmērā. Bruņiniekam nebija ne naudas, ne bagātu radinieku, tāpēc viņš nolēma krāpties.
“Ak, varenais Saladin, tu man nedod nekādu cerību. Manā dzimtenē katram gudram gūsteknim ir dota iespēja būt brīvam. Viņam tiek piedāvāta mīkla. Ja viņš atmin, viņš kļūst brīvs, ja viņš neatmin, izpirkuma summa tiek dubultota, ”sacīja viltīgais karotājs.
Saladinam patika mīklas, tāpēc viņš piekrita ieslodzītā priekšlikumam.
“Labi, lai tā būtu. Lūk, tava mīkla. Rīt no rīta jums iedos divpadsmit identiska izskata monētas un vienkāršus svarus bez atsvariem. Viena monēta būs viltota. Bet neviens nezina, vai tā ir vieglāka vai smagāka par citām. Lai noteiktu viltojumu, jums būs jāveic trīs svērumi. Ja jūs netiksiet galā, tad būs slikti.”
Kā atrast viltotu monētu starp 12 monētām 3 svērumos? Un vai tas vispār ir iespējams?
Raksta turpinājumu Jūs atradīsiet nākamajā lappusē.