Nereti cilvēki izmanto buljona kubiņus, lai pagatavotu dažāda veida zupas vai vienkārši tos pievienotu klāt kādam ēdienam. Tomēr ir jāatceras viena lieta – tautā iecienītie buljona kubiņi sastāv no bīstamām sastāvdaļām.
Un viena no tām ir mononātrija glutamāts, kas ir pievienots lielākajai daļai lielveikalos esošo gaļas un zivju izstrādājumu, buljona kubiņu un garšvielu maisījumu ar sāli, pusfabrikātu, sāļo uzkodu.
Sekas var būt visai nepatīkamas – var izraisīt sliktu dūšu, galvassāpes, vemšanu, reiboni un pat ādas alerģiju.
Nākamais ķīmiskais savienojums ir nātrija glutamāts. Niecīgos daudzumos nātrija glutamāts patiešām nav kaitīgs, taču mēģiniet pierakstīt vismaz vienu nedēļu visu, ko apēdat – atklāsies brīnumu lietas!
Mūsdienu mūžīgās steigas un pārtikas tehnoloģiju attīstības laikmetā tikai retais var lepoties ar to, ka uzturā lieto vienīgi mājās gatavotus ēdienus, turklāt no dabīgām izejvielām.
Ēdot pārtikas produktus, kam pievienots nātrija glutamāts jeb E621, var saasināties astmas lēkmes, pasliktināties redze un piemesties ne tikai galvassāpes, bet pat depresija.
Savukārt “hidrogenētie augu tauki” sataur transtaukskābes. Šādi tauki bieži ir sastopami smērējamās taukvielās, cepumos un kūkās. Transtaukskābes nevēlami ietekmē holesterīna līmeni tāpat kā piesātinātie tauki, un uzturā to daudzums ir jāierobežo.
Zinātnieki ir secinājuši, ka sievietēm, kuras uzturā lieto sausos buljona maisījumus, būtiski pieaug risks saslimt ar krūts vēzi.
Vienīgais skaidrojums buljona kubiņu lietošanai ir nezināšana un slinkums. Šo produktu noteikti neizvēlas cilvēki, kas ir pietiekami izglītoti un domā par savu un bērnu veselību.
Labāk pagatavot ēdienu, izmantojot svaigus, pašu kaltētus vai saldētus garšaugus bez E vielām, hidrogenētiem augu taukiem, garšas pastiprinātājiem, mākslīgajiem aromatizētājiem un ar prieku baudīt mājās gatavotu buljonu.