Kiš miš

Atklāts kā radusies katra horoskopa zīme!

Strēlnieks

Asīriešiem gada 9. mēnesis un 9. zodiaka zīme veltīta debesu strēlniekam – dievam Nergalam. Uz veciem robežakmeņiem atrastas senas – ap 1500. g. p.m.ē. – zodiaka zīmes, tai skaitā arī brīnumaina būtne puscilvēks, pusskorpions, kas, bruņojies ar loku un bultu, aizsargā pašu Sauli. Asīriešu valodā kādu zvaigzni sauc par Spārnoto uguns nesēju.

Uz Denderas templī atrastās plāksnes ar zodiaka zīmēm redzams spārnots divgalvains kentaurs ar šaujamloku. Seno grieķu astronomi attēlo šo zīmi kā teiksmaino Kentauru. Seno indiešu zodiakā no Strēlnieka palikusi tikai bulta. Toties ķīniešu astronomiem Strēlnieka vietu zodiakā ieņem Pērtiķis.

Mežāzis

Gada desmitais mēnesis agrāk tika saukts par Āža mēnesi. Senajos austrumos bija izplatīta leģenda, ka saules varoni Gilgamešu kopusi un auklējusi kaza. Arī senās Ēģiptes zodiaka cikla attēlos redzama kaza ar zivs ķermeni. Bet senindiešu attēlos redzams bruņurupucis ar ragiem un spīlēm.

Sengrieķu teikā Mežāzis ir dīvaina būtne Aigokeross – pa pusei āzis, pa pusei zivs. Bargajā laikā, kad titāni bija sacēlušies pret mūžīgajiem dieviem un apdraudēja pašu Olimpu, Aigokeross, savu burvju ragu pūzdams, uzmundrināja dievus. Par to arī viņš tika pārvērsts zvaigznājā.

Par pārējām zodiaka zīmēm lasiet nākamajās lappusēs!