Kiš miš

Lietas, ko darīja mūsu mātes padomju laikos, bet ko nedarām tagad mēs. Pārņem nostaļģijas sajūta..

Ir pagājuši vairāki gadu desmiti kopš laika, kad mūsu vecāki bija bērni. Kopš tā laika daudz kas ir mainījies: cilvēku dzīves veids, audzināšana, darbs, domāšana. Nevar apgalvot, ka tolaik kaut kas bija labāk vai sliktāk, viss vienkārši ir citādāk. Ir vismaz 9 lietas, kuri padomju laika cilvēki uzskatīja par normu. Par šīm interesantajām lietām 2020. gada 5. augustā pastāstīja  Ļubova Visocka. Dažas no tām mūsdienu cilvēkiem rada nesaprašanu.

Padomju laika cilvēki

Agri gāja uz darbu

Bija laiks, kad dekrēta atvaļinājums bija 3 mēnešus. Vēlāk, 70-os gados tas tika pagarināts līdz gadam un vēlāk līdz pusotram gadam. Šajā laikā jaunajām māmiņām apmaksātu slimības lapu deva divus mēnešus pirms un divus mēnešus pēc dzemdībām

Patstāvība pirmajā vietā

„Ar atslēgu kaklā” – tā sauc padomju laika bērnus. Neviens ar viņiem nesēdēja mājās, tā nebija pieņemts. Bērni jau no sešu gadu vecuma paši nāca no skolas un sildīja ēdienu un pēc tam pildīja mājasdarbus. Mammas nestaigāja bērniem pa pēdām, nebija laika. Nebija iespēju arī kontrolēt bērnus ar mobilā telefona palīdzību un arī situācija ielās bija cita.

Nedrīkstēja būt par kreili

Padomju Savienībā bija jāpārmāca kreiļi. Ja bērns turēja pildspalvu kreisajā rokā, tā bija jāpārliek labajā. Vai arī tika pilnīgi fiksēta kreisā roka, lai bērns rakstītu ar labo. Rakstīšanas procesu stingri kontrolēja skolotāji un vecāki līdz pat 1986. gadam, tikai pēc tam kreiļiem ļāva rakstīt ar kreiso roku.

Zēniem matu griezumu variantu bija maz: bokss, ezītis un „kā Kotovskim”. Meitenēm audzēja bizes. Daži lielākie puiši vairs neiekļāvās standartos, viņi speciāli negrieza nost matus. Lūk, ko par to rakstīja žurnālā „ģimene un skola”: „Vecāko klašu skolēni, kuri seko apšaubāmai „modei”  un veido tā saucamo stilīgo frizūru izraisa nepatīkamu iespaidu. Viņi neņem vērā pat to, ka šāda frizūra viņiem nepiestāv. Puiši audzē pārāk garus matus, pat ieveido tos, domājot, ka tas ir oriģināli. Šāda frizūra padara viņus vienkārši smieklīgus”

Sodīšana ar siksnu

Nevar apgalvot, ka sodi būtu atbalstīti, taču tie tika piemēroti gan skolā, gan mājās. Vecāki pielietoja „siksnas metodi”, bet reizēm pietika dabūt arī pa pakausi, lai vestu savu atvasi pie prāta. Tagad bērni var nofilmēt ar telefona kameru sadusmotu skolotāju, kuru pēc tam var atbrīvot no darba. Bet, ja kaimiņi jutīs aizdomas, ka slikti izturaties pret bērnu, noteikti darīs to zināmu attiecīgajām iestādēm.

Raksta turpinājumu lasiet nākamajā lappusē!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *