Līdz ar mākslīgā intelekta attīstību arī krāpnieku izmantotās metodes kļūst arvien sarežģītākas. Ņemot to vērā, IKT pakalpojumu sniedzējs “Bite Latvija” aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem, jo Latvijā ir parādījies jauns telefonkrāpniecības veids – robotzvani latviešu valodā, ko veicina mākslīgā intelekta balss klonēšanas tehnoloģijas izmantošana.
Šie zvani ir paredzēti, lai piespiestu personas izpaust personas informāciju un sensitīvus datus, un ir paredzams, ka to izplatība palielināsies.
Neskatoties uz neskaitāmajām priekšrocībām, kas saistītas ar mākslīgā intelekta attīstību, tā visuresošā pieejamība vienlaikus rada jaunas un nepārspējamas kiberdrošības problēmas.
Līdz šim telefonkrāpnieki pārsvarā paļāvās uz savām personīgajām “aktiermākslas” prasmēm un pārliecināšanas spējām; tomēr mākslīgā intelekta parādīšanās ir nepārprotami mainījusi šo dinamiku. Pašlaik ir novērots, ka personas, kas nodarbojas ar krāpšanos pa tālruni, veicot robotu zvanus, ir sākušas izmantot arī tā dēvētos AI vai mākslīgā intelekta rīkus.
Šo rīku mērķis ir sarunas laikā iegūt personisku informāciju no zvana saņēmējiem, tostarp, bet ne tikai, privātos datus un piekļuvi bankai. Šajos krāpnieciskajos zvanos tiek izmantotas iepriekš ierakstītas īstu personu balsis, kas iegūtas no interneta un pēc tam tiek manipulētas, izmantojot specializētu mākslīgā intelekta programmatūru, lai izveidotu simulētu šo balsu atveidojumu.
Dažos gadījumos krāpniekiem ir vajadzīgas tikai dažas sekundes audio ierakstu, kas ir viegli pieejami, piemēram, sociālo mediju platformās, lai veiksmīgi atkārtotu cilvēka balsi saviem robotzvaniem.
Ja krāpnieki vēlas iegūt augstāku ieraksta kvalitāti, ir nepieciešami garāki audio ieraksti. Līdz ar to mēs ļoti aicinām personas būt piesardzīgiem un atturēties no jebkādas sensitīvas informācijas izpaušanas nepazīstamiem zvanītājiem,” uzsver “Bite Latvija” Iekšējās drošības procesu vadītājs Reinis Pudāns.