Kāda būs šo izmaiņu ietekme un kā tās ietekmēs kopējās izmaksas?
Pārvalde līdz 2025.gadam apņēmusies pagarināt mājsaimniecību elektroenerģijas tarifu subsīdiju sniegšanu, lai līdz minimumam samazinātu pēkšņa elektroenerģijas izdevumu pieauguma ietekmi.
Pirmajā lasījumā priekšlikumu vienbalsīgi apstiprināja Saeimas deputāti. Tomēr notiek diskusijas, lai noteiktu restitūcijas tiesību parametrus. Pašreizējais piedāvājums aptver vairāk nekā 50 000 mājsaimniecību, kuru pieslēgumi pārsniedz 25 ampērus. Jaunu sadales tarifu ieviešana vasarā atstāja tik pamatīgu ietekmi, ka politikas veidotāji ātri pieņēma lēmumu tos pārvērtēt.
Divu mēnešu laikā apkaimes iedzīvotājiem ir izvirzītas pārmērīgas nodevas. Tomēr valdība nesen, sākot ar septembri, ir ieviesusi fiksētās komponentes likmes samazinājumu par 60%. Visas iesaistītās puses ir vienojušās par pagaidu sistēmu, kas darbosies līdz šī gada beigām. Pēc tam tiks veikta tarifu pārvērtēšana. Lai novērstu uzpūstu maksu atkārtošanos, desmit Apvienotās asamblejas pārstāvji ir izteikuši priekšlikumus reformām.
Saskaņā ar jaunākajiem valsts budžeta grozījumiem līdz 2025. gadam turpināsies atbalsts mājsaimniecību elektroenerģijas izdevumiem finansiālā nodrošinājuma veidā. Šī palīdzība aizstās līdzšinējo samazinājumu par 60%.
Maksas limiti svārstās visa gada garumā, svārstās no 2 līdz 6 eiro atkarībā no tīkla jaudas dažādos brīžos. Klimata un enerģētikas departamentam bija kopīga loma šīs iniciatīvas priekšlikuma formulēšanā.
Nākamgad ievērojamai daļai iedzīvotāju būs jāmaksā elektrības rēķini, paredz ministrija un “Sadales tīkls”. Šis pienākums izriet no paredzamās korekcijas aptuveni viena līdz divu eiro apmērā. Nākamā gada izdevumu segšanai tiek prognozēts, ka “Sadales tīklam” būs nepieciešami ap 50 miljoniem eiro. Šos līdzekļus paredzēts iegūt no “Latvenergo” peļņas.
Sākot ar 1. janvāri, mājsaimniecības, kurām ir pieslēgumi virs 25 ampēriem, kas kopā veido 47 000, vairs nevarēs pretendēt uz finansiālo atbalstu, un tām būs pilnībā jāsedz papildu elektroenerģijas izmaksas. Savukārt mājsaimniecībām ar 25 ampēru pieslēgumiem ievērojami palielināsies uzturēšanas izdevumi, kas pieaugs no nedaudz zem 12 eiro līdz gandrīz 30 eiro mēnesī (bez PVN).