Tātad, atpakaļ pie mūsu piemēra. Tam ir visas matemātisko darbību iespējas. Un, lai saņemtu atbildi, jums vienkārši ir pareizi jāizveido aprēķinu secība.
Katrs skolēns zina, ka aritmētiskās darbības tiek veiktas pēc kārtas no kreisās puses uz labo. Šajā gadījumā, pirmkārt, viņi veic darbības iekavās, tad dalīšanu un reizināšanu un tikai tad saskaitīšanu un atņemšanu. Vārdos vienkārši, bet praksē rodas problēmas. Pretējā gadījumā no kurienes rastos atbildes “0” un “3”?
Saskaņā ar noteikumiem mēs vispirms veicam darbības iekavās. 5 – 4 + 1 = 2
Tad 18/3 * (5 – 4 + 1) = 18/3 * 2
Un šeit ir vēl viena mānīga kļūme. Teorētiski dalījumu var apzīmēt ar kolu (:), obeli (÷), slīpsvītru (/) vai daļzīmi (-). Datora ievadē daļskaitļa zīme vienkāršības labad bieži tiek aizstāta ar slīpsvītru. Tāpēc daudzi cilvēki kļūdaini uztver izteicienu “18/3 * 2” kā daļskaitli, kur skaitītājs ir 18, bet saucējs ir 3 * 2.
Tomēr šeit ir ļoti svarīgi atcerēties, ka, ja saucējā mums ir nevis skaitlis, bet gan kaut kāda aritmētiskā izteiksme, tad, rakstot daļskaitli rindā, tas saskaņā ar noteikumiem tiek ņemts iekavās.
Ja mūsu piemērā būtu forma 18 / (3 * (5 – 4 + 1)), tad zīme “/” būtu līdzvērtīga daļrindai. Bet aiz dalījuma zīmes nav iekavas, kas nozīmē, ka to nevar uztvert kā daļdaļas iezīmi. Tādējādi 18/3 * 2 ir vienāds ar 12, nevis 3, kā daži lietotāji apgalvo.
Tātad, pareizā atbilde ir 12.
Un kādu rezultātu saņēmāt jūs?