Kā mazulis saprot, ka ir sākušās dzemdības?
Mūsdienu zinātne uzskata, ka mazuļa piedzimšana vai, pareizāk sakot, viņa ķermenis uzsāk to pats. Protams, auglim nav dzemdību pieredzes, taču vairumā gadījumu dzemdību laikā bez komplikācijām tas visu dara pareizi – tā daba to iekārtojusi. Kad sākas pirmās kontrakcijas, topošā māmiņa ražo oksitocīnu – vielu, ko mēs pazīstam kā mīlestības hormonu. Viņš nāk pie mazuļa un mierina, jo arī dzemdības bērnam ir liels emocionāls un fizisks stress. Taču visi satricinājumi, kas sagaida bērnu dzemdību laikā, ir viņa iespēju robežās.
Ko auglis jūt kontrakciju laikā?
Jādomā, ka bērni jūt kaut ko līdzīgu stipram apskāvienam, vairāk diskomfortu nekā sāpes. Ārsti iesaka šādas sajūtas piedzīvot arī pieaugušajiem, tas ir salīdzināms ar to, ka cilvēks izlien vai palien zem žoga.. Kontrakciju laikā mazulis no placentas saņem arvien mazāk skābekļa (tas ir normāli), un tas uz viņu iedarbojas nomierinoši – viņš krīt sava veida transā, daži mazuļi var pat aizmigt, kamēr atveras dzemdes kakls.
Ko viņš dzird un redz, kamēr mazulis dzimst?
Šis jautājums ir maz pētīts. Zināms, ka bērni – mammu un citus radiniekus dzird jau pirms dzimšanas. Dzemdē pavadītajā laikā mazulis pierod pie mammas balss un spēj to atpazīt sev tik grūtā brīdī kā piedzimšanā.. Kas attiecas uz redzi dzemdību laikā, arī nekas konkrēts nav zināms: mediķi stāsta, ka uzreiz pēc piedzimšanas bērns visu redz neskaidri, bilde acu priekšā ir izplūdusi. Tomēr attālumā no mātes krūtīm līdz sejai viņš jau sāk redzēt skaidrāk – un tas nav nejauši, tāpēc mazulis nodibina pirmo acu kontaktu ar savu vissvarīgāko personu. Tālāk seko pats interesantākais…
Raksta turpinājumu lasiet nākamajā lappusē!