Kiš miš

Beidzot tiek atklāts ko izjūt mazulis dzemdību laikā.

Kā bērns elpo, ejot cauri dzemdību kanālam?

Dzemdē plaušas nedarbojas, tās ir piepildītas ar šķidrumu. Dzemdību laikā mazulis turpina saņemt skābekli no mātes, tas ir, caur placentu. Bet viņa plaušas jau gatavojas veikt pirmo elpu – dzemdību laikā šķidrums pamazām aiziet, ļaujot elpošanas orgāniem paplašināties. Pēc piedzimšanas placenta pārstāj pildīt savas funkcijas, spiediens pazeminās, asinis sāk ieplūst plaušās vajadzīgajā apjomā.

Kā mazulis kustās dzemdību laikā?

Īsi pirms dzemdību sākuma mazulis nolaižas ieejā iegurnī, un, kad dzemde sāk sarauties, auglis dodas ceļojumā pa dzemdību kanālu. Šajā laikā viņam izdodas piespiest galvu pret krūtīm, lai iespiestos šaurākā iegurņa daļā, un pēc tam apgriezties pret mātes mugurkaulu. Ja mazulis guļ ar seju mātes vēderā, kontrakcijas var kļūt sāpīgākas, tad ārsti var lūgt dzemdētājai staigāt, lai auglis tomēr ieņemtu normālu stāvokli. Pirms piedzimšanas mazulis veic vēl dažas kustības: atliec kaklu un, piedzimstot galvai, pagriežas uz sāniem (bieži vien ārsti palīdz mazulim veikt šo pusrotāciju), un tad, sākot no dzemdes dibena, parādās pilnībā.

Vai mazulim ir bail?

Pastāv viedoklis, ka bērni izjūt diskomfortu no tā, ka dzīve dzemdē ir beigusies un dzemde pārstāj būt viņu mājvieta. Taču zināms, ka pašas dzemdības bērnam kļūst par šoku, un šo sajūtu intensitāte ir atkarīga no tā, cik trokšņaina un gaiša ir telpa.

Vai bērnam ir kaut kādas sāpes dzemdību laikā?

Zinātnieki ir noskaidrojuši, ka mazuļi spēj sajust sāpes pat pirms dzimšanas, aptuveni no 20. grūtniecības nedēļas. Tomēr maz ir zināms par mazuļa izjūtām dzemdību procesā. Zinātnieki uzskata, ka bērns sāpes kā tādas nejūt, un noteikti dzemdību sāpes, kas pavada sievieti, viņu neskar.

Kā viņam izdodas tikt ārā pa tik mazu atvērumu?

Tas viss ir par galvaskausa kaulu mobilitāti. Šķiet, ka tas sastāv no mazām flīzēm, kas maina savu stāvokli, ļaujot mazulim pārvietoties pa dzemdību kanālu. Pēc dabiskām dzemdībām jebkura jaundzimušā galva ir nedaudz deformēta, bet pēc pāris dienām viss normalizēsies. Turklāt ērta poza palīdz mazulim piedzimt (runājam par bērniem galvas prezentācijā) – viņš cenšas sarauties, lai kļūtu pēc iespējas mazāks.