Kiš miš

Ko ir svarīgi zināt par deklarāciju iesniegšanu šonedēļ 1.martā un to kādēļ vari palikt parādā valstij?

Ko darīt, lai neveidotos nodokļa parādi?

Ja jūsu ienākumi ir mainīgi, jau laicīgi var novērst situāciju, lai nebūtu nodokļu parāds. Lūk, kas jādara:

pieslēdzies savam EDS kontam;

atver savu algas nodokļa grāmatiņu;

atkarībā no situācijas atzīmē tajā “nepiemērot prognozēto mēneša neapliekamo minimumu” vai “piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi 23% apmērā”;

tavā algas nodokļa grāmatiņā atzīmētais ieraksts tiks automātiski nosūtīts darba devējam vai citam ienākuma izmaksātājam, kurš ir atzīmēts kā galvenā ienākuma gūšanas vieta, lai gada laikā tas tiktu ņemts vērā, aprēķinot un ieturot nodokli.

Cik ilgā laika posmā jāapmaksā parāds? 

Nodokļa summa jāsamaksā līdz 23.jūnijam, ja vien tā nepārsniedz 640 eiro. Šādos gadījumos to var samaksāt trīs daļās – 23.jūnijā, 23.jūlijā un 23.augustā, katru reizi pienākot trešdaļai no kopējās summas.

Ja gada kopējie ienākumi pārsniedz 78 100 eiro, vienu trešdaļu no nodokļa summas varēs samaksāt 23.jūlijā, 23.augustā un 23.septembrī. Papildus nodokļu maksātāji var lūgt sadalīt maksājumu vairākās daļās, vēršoties Valsts ieņēmumu dienestā.

Kādi ir termiņi?

Gada ienākumu deklarāciju var iesniegt par trim iepriekšējiem gadiem. Piemēram, deklarāciju par 2023. gadu var iesniegt laikā no 2024. gada 1. marta līdz 2027. gada 23. jūnijam.

Vecākā gadagājuma cilvēkiem rodas jautājums – vai var nosūtīt pa pastu savu deklarāciju?

Gada ienākumu deklarācijas veidlapas ir pieejamas lejupielādei Valsts ieņēmumu dienesta (VID) oficiālajā mājaslapā. Pēc aizpildīšanas tie jāiesniedz pa pastu uz šādu adresi: Talejas iela 1, Rīga, LV-1978.

Avots