Kiš miš

Latviju pāršalkusi sēru vēsts

Kā raksta portāls “liepajniekiem”, pāragri no šīs pasaules mūžībā devies viens no zināmākajiem un talantīgākajiem režisoriem un radošajiem cilvēkiem Latvijā. Viņam bija cieša saistība ar Daugavpili.

Daugavpils teātra vēsture sniedzas XIX gadsimta 50.tajos gados, kad 1856. gadā Dinaburgā (tagadējā Daugavpils pilsēta) tika nodibināts Krievu dramatiskais teātris – pirmais krievu teātris Latvijā. Teātri nodibināja un uzturēja Daugavpils cietokšņa galvenais inženieris Nikolajs Hagelstroms – aizrautīgs teātra cienītājs.

1921. gadā Daugavpilī nodibināja latviešu dramatiskais teātri, kura vadītāja sākotnēji bija aktrise un režisore Otīlija Muceniece. Teātris mitinās toreizējā Dzelzceļnieku kluba ēkā. Visspilgtākais teātra darbības laiks sākas ar 1930. gadu, kad teātri sāka vadīt aktieris un režisors Jānis Kļava. No citiem Latvijas teātriem te izveidojās aktieru trupa.

Pēc II PK, 1945. gadā, darbu atsāka tikai Krievu drāmas teātris, jo lielākā daļa latviešu aktieru bija emigrācijā. 1953. gads iezīmējas ar vēl vienu spilgtu notikumu teātra vēsturē – šeit sāka strādāt Sergejs Radlovs, režisors, kurš bija pazīstams visā pasaulē. Radlova iestudētais Šekspīra Hamlets ar LPSR Nopelniem bagāto skatuves mākslinieku V.Jakovļevu titullomā bija notikums republikas kultūras dzīvē.

1958. gadā sāka veidoties Muzikāli dramatiskais teātris ar latviešu un krievu trupu, mūziķiem un baletu. Teātra mākslinieciskais vadītājs bija Oļģerts Dunkers. Tomēr 1962. gadā teātri slēdza kā nerentablu (tas ir – neizdevīgu pastāvošajam padomju režīmam).

Atmodas laikā ar Daugavpils pašvaldības un sabiedrības aktīvu atbalstu 1988. gadā notika Daugavpils teātra atjaunošana. Par galveno režisoru iecēla Nauri Klētnieku.

2002. gadā Daugavpils teātrī ienāca jauns latviešu trupas sastāvs, no šī brīža teātrī pilnvērtīgā sastāvā darbojas gan krievu, gan latviešu trupas. Šajos gados Daugavpils teātris, ieskaitot teātra latviešu trupu, ir guvis lielu atzinību gan no skatītājiem, gan kritiķiem.

2007.g oktobrī teātrī tika veikts vērienīgs remonts – tika atjaunota skatītāju zāle, kafejnīca, vestibils un lielā teātra skatuve, tajā skaitā arī skatuves ripa. 2011. gadā par teātra māksliniecisko vadītāju un direktoru kļuva Oļegs Šapošņikovs.

Diemžēl viena no Daugavpils teātra radošajām personībām ir devusies mūžībā…

Raksta turpinājumu lasi nākošajā lapā: