Kiš miš

“Tas jau ir Oficiāli pieņemts!” No 1. Janvāra par to pašu iedzīvotājiem Tagad būs jāpārmaksā stipri vairāk!

Lai arī domājat, ka sliktāk nevar būt, bet izrādās, ka var gan! Oficiāli pieņemts, ka no 1. janvāra konkrēts pakalpojums, kas vajadzīgs visiem iedzīvotājiem kļūs ievērojami dārgāks. Sanāk, ka tūlīt par to pašu krietni pārmaksāsiet, un šeit gan runa nav par mazlietiņ, bet gan ļoti!

Ierosinātos grozījumus Saeima stāsies spēkā no nākamā gada 1.janvāra. Ir dabiski apšaubīt kārtējo pakalpojumu maksas pieauguma pamatojumu. Tomēr ir svarīgi atzīmēt, ka šis izdevumu pieaugums neattiecas tikai uz konkrētu nozari vai jomu, un to var saistīt ar daudziem faktoriem un uzņēmumiem.

Tas ļoti ciešā veidā saistīts ar inflāciju, tomēr bieži vien skaidri redzams, ka Latvijā pakalpojumu cena ierasti tiek pacelta bez jebkādiem iemesliem!

Inflācija ir parādība, kad vispārēji līmeņi cena palielinās un naudas pirktspēja samazinās. Vairāki faktori var ietekmēt inflāciju, un tie parasti tiek klasificēti kā pieprasījuma un piedāvājuma faktori.

Palielināta pieprasījums: Ja pieprasījums pārsniedz piedāvājumu, uzņēmumi var paaugstināt cenas, jo pieprasījums ir lielāks par to, ko var nodrošināt esošie resursi.
Paaugstināti izdevumi: Ja uzņēmumiem palielinās izmaksas (piemēram, darbaspēka izmaksas, izejvielu cenas), viņi var pārnest šīs izmaksas uz patērētājiem, paaugstinot cenas.

Piedāvājuma faktori:
Ierobežota piedāvājuma resursi: Ja ir ierobežoti resursi vai izejvielas, kas nepieciešamas preču vai pakalpojumu ražošanai, uzņēmumi var palielināt cenas.
Ražošanas izmaksu paaugstināšanās: Palielinoties ražošanas izmaksām, uzņēmumi var būt spiesti palielināt cenas, lai saglabātu peļņu.

Globālajai inflācijas parādībai ir visaptveroša ietekme uz preču un pakalpojumu cenām. Līdz ar to indivīdi piedzīvo dzīves dārdzības pieaugumu, jo viņiem ir jāmaksā augstākas cenas par tiem pašiem produktiem un pakalpojumiem.

Jo īpaši enerģijas, jo īpaši naftas un gāzes, izmaksas būtiski ietekmē daudzas nozares, tostarp transportu un ražošanu. Pieaugot enerģijas izdevumiem, seko gan dzīves dārdzība, gan ražošanas izmaksas.

Un tieši tagad mēs parunāsim, ka ļoti būtiskam pakalpojumam krasi mainīsies cena un nāksies stipri pārmaksāt, par ko nevēlas pārmaksāt neviens!

Lasi raksta turpinājumu nākamajā lapā