Kiš miš

“Jūsu māja nekad nebūs vajadzīga jūsu bērniem! Pēdējo 15 gadu laikā es esmu uzcēlis apmēram 500 mājas..” Pieredzējuša arhitekta atklājums

Nolēmuši uzbūvēt māju, cilvēki vēlas visu un uzreiz. Viņi vēlas plašu māju, lai bērniem un mazbērniem pietiktu vietas. Viņi vēlas baseinu, lai varētu regulāri veikt ūdens procedūras. Viņi pasūta garāžu, kuru vēlāk piekrauj ar lūžņiem, instrumentiem, velosipēdiem u.t.t., automobili atstājot laukā pie mājas.

Arhitekts Aleksandrs Borodins 15 darba gadu laikā paguvis uzcelt ap pustūkstoti māju. Viņš no personīgās pieredzes zina, kādas kļūdas visbiežāk pieļauj mājas būvniecības darba pasūtītāji. Un tomēr celtniekiem nākas īstenot dzīvē viņu neveiklās ieceres.

Ja ievēro tikai dažus noteikumus, var uzcelt ļoti labu māju ar adekvātu līdzekļu izmantošanu. Jo kurš gan labāk par arhitektu zina, kāda māja jāceļ pastāvīgai dzīvošanai?

Kāda māja tad ir jāceļ?

1. Māju ceļam tikai sev.

Dzīve šobrīd ir ļoti dinamiska. Laiki, kad māja tika celta uzreiz vairākām paaudzēm, ir pagājuši. Kādēļ jātērē nauda dārgai, lielai mājai, kura taviem bērniem nebūs vajadzīga? Kāpēc jāceļ mājoklis gadiem simts, ja tas vairs nebūs vajadzīgs jau pēc gadiem 40?

2. Pareizi aprēķinām resursus, ekonomējam uz sīkumiem.

Arhitektam ne reizi vien ir nācies saskarties ar pasūtītājiem, kuriem mājas būvniecība ievilkusies uz gadiem 10 – 15. Lieta tāda, ka cilvēki neprot aprēķināt savus resursus un pastāvīgi maina savus plānus.

Aleksandrs brīnās, ka bieži vien pasūtītājs izvēlas dizaina projektu par vairākiem tūkstošiem dolāru, pēc tam iet uz veikalu pēc konkrētām flīzēm, bet nopērk tādas, kuras viņam patīk vairāk. Jautājums: kāpēc tad maksāt par dizainu, ja vienalga darīsi pa savam?

3. Prātīgi izvēlamies būvniekus.

Aleksandrs Borodins ir pārsteigts par savdabīgu tradīciju, kuru vēro starp celtniekiem savā dzimtenē Baltkrievijā. Lieta tāda, ka katra būvbrigāde nopeļ savus priekšgājējus, uzveļot uz viņiem visas kļūdas. Pie tam jaunā brigāde parasti strādā tikpat slikti kā iepriekšējā.

Arhitekts žēlojas, ka labi celtnieki ir, bet to ir ļoti maz. Pārsvarā esot brigādes, kuras gan strādā pilnas darba dienas vietā dažas stundas, bet naudu prasa iepriekš.

4. Telpu organizējam ar prātu.

Par galveno arhitektūras uzdevumu Aleksandrs Borodins uzskata nevis skaistas sienas vai greznas fasādes izveidošanu, bet gan prasmīgu dzīvojamās platības organizēšanu. Optimālais variants būtu, ja virtuves logs būtu uz ceļa pusi, lai pa to varētu redzēt tuvojošos ciemiņus, tad var likt tējkannu vārīties, bet šašliku cepšanas vietai būtu jābūt saulrieta pusē. Vēl svarīgi ir arī no kāda materiāla celt māju!

Aleksandram Borodinam bieži saka, ka viņa celtās mājas esot līdzīgas viena otrai. Arhitekts to nemaz nenoliedz, piezīmējot, ka viņa mājās galvenais ir ērtība.

Ar pieredzējušo arhitektu strīdēties grūti. Noskatījies uz pasūtītāju aprēķinu kļūdām, viņš pilnīgi noteikti zina, kā pareizi plānot mājas būvniecību  un veikt to ar minimālu resursu patēriņu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *